Kaj omogoča članstvo v SGG?
Razvojno sodelovanje
K sodelovanju vabimo podjetja in druge ključne deležnike s področja trajnostne gradnje, ki želijo in upajo vlagati delo in kapital v nove izdelke in storitve, v inoviranje in nove poslovne modele in ki so pripravljena sodelovati v EU raziskovalno razvojnih projektih.
Za gradbeno panogo zanimive teme projektov so energetska učinkovitost, obnova objektov, trajnostna gradnja, razvoj novih materialov in storitev, uporaba principov krožne ekonomije, inovacije in razvoj novih poslovnih modelov.
Sodelovanje v projektih omogoča pridobitev novih znanj in kompetenc, s tem pa tudi določeno konkurenčno prednost na trgu.
SGG skuša bo najboljših močeh pri tem sodelovati in te razvojne trende podpirati.
Vlaganje v raziskave in razvoj je tudi davčna olajšava.
SID banka v okviru svoje ponudbe “Razvoj družbe znanja in inovativnega podjetništva” nudi ugodna dolgoročna sredstva za projekte s področja razvoja, raziskav in inovacij, kot tudi izobraževanja, izobraževalne infrastrukture in zaposlovanja.
Povezovanje in mreženje
Članstvo v grozdu omogoča povezovanje in aktivno mreženje, torej spoznavanje vaših potencialnih partnerjev, bodisi s področja industrije ali razvojno raziskovalne sfere in prav ta osebni stik vam bo kdaj kasneje lahko omogočil izvedbo skupnih projektov. Lahko boste spoznali tudi vaše konkurente in ugotovili, kako se lotevajo podobnih problemov in kaj se lahko drug od drugega naučite. Za dosego ciljev Akcijskega načrta za skoraj-nič energijske stavbe za obdobje do leta 2020 je potrebno usvojiti nova znanja in pristope. Tudi v okviru striukturnih skladov je veliko sredstev namenjenih energetski sanaciji stavb. To delo bodo lahko opravljali tisti, ki bodo ustrezno usposobljeni. V prednosti bodo torej tisti, ki bodo ta znanja usvojili prej.
Poleg povezovanja v evropsko RR omrežje (Evropska gradbena tehnološka platforma ECTP, Mreža nacionalnih gradbenih tehnoloških platform, Združenje E2B -Energy Efficient Buildings, iniciativa Renovate Europe) in združevanja virov (kadri, čas, raziskovalne kapacitete) sodelovanje v grozdu v okviru Obzorja 2020 (Horizon 2020) prinaša še druge prednosti.
Pridobivanje finančnih virov za razvoj
V programu Obzorje 2020 je velik poudarek na sodelovanju industrije, predvsem malih in srednjih podjetij.
Glede na to, da so upravičeni stroški povrnjeni od 70% do 100%, odvisno od razpisa, priznano pa je še 20% režijskih stroškov, je sodelovanje v teh projektih zelo zanimivo tudi za podjetja, ki se do sedaj zaradi dodatnih vlaganj takih aktivnosti še niso lotila. V primerjavi z nacionalnimi razpisi in tudi drugimi EU razpisi je tako stopnja sofinanciranja zelo ugodna in lahko pomemben motivator za pripravo prijav.
Člani gospodarskih združenj (kot je na primer Slovenski gradbeni grozd – GIZ) lahko neposredno sodelujejo v pridobljenih projektih združenja in s tem zmanjšajo včasih hudo obsežne administrative naloge ob individualni prijavi. Njihovo delo na projektih je upravičen strošek.
Seveda pa se lahko podjetja odločajo tudi za samostojne prijave, pri čemer jim SGG lahko nudi strokovno podporo in storitve.
Druge koristi včlanitve v SGG si lahko ogledate na tej povezavi.
Koristi za mikro, mala in srednja podjetja, ki sodelujejo v evropskih projektih
- povečanje produktivnosti,
- pridobitev novih kompetenc, spretnosti in znanj (»know how«),
- boljša kakovost izdelkov ali storitev,
- uvajanje novih izdelkov ali storitev v podjetje in/ali na trg,
- intenziviranje mednarodnih stikov in s tem nove možnosti za mednarodno sodelovanje,
- povečanje izvoza,
- pridobitev publicitete in s tem boljša prepoznavnost v javnosti,
- vstop na nova tržišča,
- verjetno pa bi lahko našli še kaj, na primer gradnjo zaupanja v okviru povezovanja in sodelovanja.
Naročite se na novice!